Criterium Du Dauphine (S4): Πρώτη νίκη καριέρας για τον Μίκελ Μπιεργκ (vid)

Ο Δανός Μίκελ Μπιεργκ σημείωσε την ταχύτερη επίδοση στο 4ο ετάπ του αγώνα, ατομικής χρονομέτρησης.

Ο αθλητής της UAE Team Emirates ήταν εντυπωσιακός καθώς επικράτησε με διαφορά 12 δευτερολέπτων του φαβορί, του συμπατριώτη του Γιόνας Βίνγκεγκααρντ της Jumbo-Visma. Η διαδρομή είχε μήκος 31 χιλιομέτρων, μεγαλύτερη από όλα τα ετάπ ατομικής χρονομέτρησης του γύρου Γαλλίας που είναι το επόμενο Grand Tour που ακολουθεί στο πρόγραμμα.

Την 3η θέση στην ημέρα του Criterium du Dauphine πήρε ο Γάλλος Ρεμί Καβανιά της Soudal-QuickStep που αποδείχθηκε βραδύτερος κατά 27 δευτερόλεπτα από το νικητή. Στη γενική κατάταξη ο Μπιεργκ πέρασε στην πρώτη θέση με διαφορά 12 δευτερολέπτων από τον Βίνγκεγκααρντ ενώ τρίτος σε απόσταση 34 δευτερολέπτων είναι ο Βρετανός Φρεντ Ράιτ της Bahrain Victorious.